Fair Home Economics winners


Show includes baked and canned goods, needlework and crafts

Charles Warner | The Union Daily Times This is one of the winning entries in the Home Economics Show at the Union County Fair. Judging for the show took place Tuesday and the winning and other entries will remain on display in the Agricultural Hall of the Union County Fairgrounds through Saturday, the final day of the fair.


UNION — These are the winning entries in the Home Economic Show of the 2015 Union Fair.

Adult Baked Goods

Corn Sticks or Muffins

1st — Aileen C Roberts

2nd — Holly Patterson

Biscuits

1st — Aileen C Roberts

2nd — Anita Montgomey

3rd — Holly Patterson

Dessert Bread

1st — Mary Martin

2nd — Betty McNeace

Muffins, White Flour

1st — Sarah Foster

Sweepstakes — Best Quick Bread in Show

1st — Mary Martin

Dinner Rolls

1st — Aileen C. Roberts

Whole Grain Loaf or Rolls

1st — Aileen C. Roberts

Sweepstakes — Best Yeast Bread in Show

1st — Aileen C. Roberts

Cupcakes with any icing

1st — Darlene Millwood

2nd — Valerie Kirby

3rd — Ada Roberts

Layer Cake, any icing

1st — Mary Martin

Pound Cake

1st — Mike Nichols

2nd — Patti Rice

3rd — Brenda A. Littlejohn

Decorated Cake

1st — Darlene Millwood

2nd — James Millwood

Sweepstakes — Best Cake in Show

1st — Mike Nichols

Other (not listed)

1st — Mary Martin

2nd — Betty McNeace

Sweepstakes — Best Pie in Show

1st — Mary Martin

Fudge

1st — Anita Montgomey

2nd — Aileen C. Roberts

3rd — Wilma Neal

Recipe Modified to Meet Dietary Guidelines

1st — Pamela Roberts

Other (not listed)

1st — Martha Girt

2nd — Anita Montgomey

Sweepstakes — Best Candy in Show

1st — Anita Montgomey

Cheese Straws or Wafers

1st — Anita Montgomey

Bar Cookies or Brownies

1st — Aileen C. Roberts

Drop Cookies

1st — Mary Martin

2nd — Aileen C. Roberts

3rd — Pamela Roberts

Shaped Cookies

1st — Anita Montgomey

Sweepstakes — Best Cookies in Show

1st — Mary Martin

Adult Canned Goods

Apples

1st — Eugene Sims

Applesauce

3rd — James Millwood

Figs

1st — Eugene Sims

Peaches

1st — Eugene Sims

2nd — Maxcy Sims

3rd — Anthony Gilliam

Fruit Pie Filling

1st — Eugene Sims

Sweepstakes — Best Canned Fruit in Show

1st — Eugene Sims

Beans, Green

1st — Eugene Sims

2nd — Easter S. Fisher

3rd — Beth Foster

Corn, Whole Kernel

1st — Eugene Sims

2nd — Anthony Gilliam

Greens

1st — Ann Trail

2nd — Dennis Pridmore

Mixed Vegetables for Soup

1st — Gwendolyn A. Moment

2nd — Maxcy Sims

3rd — Eugene Sims

Potatoes

3rd — Dennis Pridmore

Salsa

1st — Brenda A. Littlejohn

2nd — Lorin Ashmore

3rd — James Millwood

Tomatoes

1st — Beth Foster

2nd — Brenda Clark

3rd — Eugene Sims

Tomatoes and Okra

2nd — Maxcy Sims

Other Vegetable not listed

1st — Sonja Craig

Sweepstakes — Best Canned Vegetable in Show

1st — Eugene Sims

Fruit Juice

1st — Darlene Millwood

2nd — James Millwood

Beet Pickle

1st — Sallie Bowser

2nd — Maxcy Sims

3rd — Darlene Millwood

Bread and Butter

1st — Johnny Yandel

2nd — Frank Pennas

3rd — Betty McNeace

Chow Chow

1st — Jimmy Estes

2nd — Eugene Sims

3rd — Patti Rice

Cucumber, Dill

1st — Sonja Craig

2nd — Johnny Yandel

Cucumber, Sweet

1st — Johnny Yandel

Fruit

1st — Eugene Sims

2nd — Johnny Yandel

Green Tomato

1st — Johnny Yandel

2nd — Wilma Neal

3rd — Brenda Davis

Okra

1st — James Millwood

2nd — Johnny Yandel

3rd — Eugene Sims

Peppers

1st — Easter S. Fisher

2nd — Johnny Yandel

3rd — Darlene Millwood

Other Vegetable not listed

1st — Sallie Bowser

2nd — Johnny Yandel

Sweepstakes — Best Pickle in Show

1st — Johnny Yandel

Meat

1st — Darlene Millwood

3rd — Dennis Pridmore

Apple Butter

1st — Beth Foster

2nd — Johnny Yandel

3rd — Sonja Craig

Fruit Butter

1st — Johnny Yandel

2nd — Darlene Millwood

3rd — James Millwood

Blackberry

1st — Mary Jane Cunningham

2nd — Brenda Clark

3rd — Easter S. Fisher

Peach

1st — Johnny Yandel

Strawberry

1st — Eugene Sims

2nd — Anthony Gilliam

3rd — Johnny Yandel

Grape or Muscadine (dark)

1st — Eugene Sims

2nd — Betty McNeace

3rd — Albert McNeace

Grape or Scuppernong (light)

1st — Eugene Sims

2nd — Charles Craig

3rd — Jean Pennas

Other Jam not listed

1st — Johnny Yandel

2nd — Margie Sisk

3rd — Kimberly Bradburn

Apple Jelly

1st — Cathy S. Poole

2nd — Catherine Smith

3rd — Eugene Sims

Blackberry

1st — Lorin Ashmore

2nd — Johnny Yandel

3rd — Ginger Winters

Grape or Muscadine (dark)

1st — Sonja Craig

2nd — Patti Rice

Grape or Scuppernong (light)

1st — Crystal Fowler

2nd — Brenda Clark

Pepper

1st — Johnny Yandel

2nd — Paulette Reeves

3rd — Megan Garner

Other Jelly not listed above

1st — Johnny Yandel

2nd — Catherine Smith

3rd — Cathy S. Poole

Fig Preserves

1st — Beth Foster

2nd — Gale Sprow

Peach Preserves

1st — Ginger Winters

Pear Preserves

1st — Eugene Sims

2nd — Anthony Gilliam

Strawberry Preserves

1st — Mike Nichols

2nd — Eugene Sims

Strawberry — Fig

1st — Eugene Sims

Sweepstakes — Best Jam,Jelly, Preserves, or Marmalade

1st — Eugene Sims

Home Canning Collection — 1 jar each

1st — Eugene Sims

Dried Vegetable

1st — Johnny Yandel

Other Dried Food

1st — Johnny Yandel

Adult Sewing, Needlework, and Crafts

Afghan — Zig Zag

1st — Elizabeth Gregory

Afghan — Squares

1st — Barbara Reed

Afghan — Shell Stitch

1st — Shirley Mitchell

Afghan — Baby

1st — Doris Williams

2nd — Vickie Trammell

3rd — Juanita Barfield

Afghan — Other

1st — Kim Marler

2nd — Brenda C. Williams

Bedspread

1st — Brenda A Littlejohn

2nd — Vickie Trammell

Stole, Poncho or Cape

1st — Juanita Barfield

Small Clothing Item

1st — Vickie Trammell

2nd — Barbara Reed

3rd — Mary J Kirby

Small Household Item

1st — Darlene Millwood

Accessories

1st — Kim Marler

2nd — Juanita Barfield

3rd — Cassandra Yandel

Other Crocheting not listed

1st — Cassandra Yandel

2nd — Elizabeth Gregory

Sweepstakes — Best Crocheting in Show

1st — Kim Marler

Small Clothing Item

1st — Cassandra Yandel

2nd — Mary Jane Cunningham

3rd — Patti Rice

Other Knitting — not listed

2nd — Mary Jane Cunningham

3rd — Patti Rice

Sweepstakes — Best Knitting in Show

1st — Cassandra Yandel

Pieced Quilt (large)

1st — Carolyn Belue

Whole Cloth Quilt (large)

3rd — Annie Thomas

Whole Cloth Quilt (small)

1st — Brenda C. Williams

Baby Quilt

1st — Shirley Mitchell

Wall Hanging

2nd — Georgia MiBell

3rd — V. Copeland

Accessories

1st — Ann Ketterman

Other Quilting

1st — Georgia MiBell

3rd — Darlene Millwood

Sweepstakes — Best Quilting in Show

1st — Carolyn Belue

Counted Cross Stitch Scene over 8”x10”

1st — Anita Montgomey

2nd — Crystal Fowler

Counted Cross Stitch Scene 8”x10” & under

1st — Crystal Fowler

Counted Cross Stitch Saying 8”x10” & under

2nd — Darlene Millwood

Small Hand Embroidery

1st — Shirley Mitchell

Applique

1st — Darlene Millwood

2nd — Billie Jo Vaughan

3rd — V. Copeland

Swedish Embroidery

1st — Easter S. Fisher

Other Needlework not listed

2nd — Aileen C Roberts

Sweepstakes — Best Needlework in Show

1st — Anita Montgomey

Jacket or Blazer

1st — Georgia MiBell

Suit-Tailored

2nd — Barbara Epps

Dress (child)

1st — Jean Pennas

2nd — Billie Jo Vaughan

Two-piece/multiple outfit (adult)

1st — Barbara Epps

Slacks or Shorts

1st — Billie Jo Vaughan

Infant’s Wear

1st — Jean Pennas

Household Item

1st — Mattie Browning

2nd — Katherine Johnson

Sweepstakes — Best Sewing in Show

1st — Jean Pennas

Christmas Decoration — Door

1st — Billie Jo Vaughan

2nd — Christen Williford

3rd — Mary J. Kirby

Christmas Decoration — Other

1st — Billie Jo Vaughan

2nd — Anita Montgomey

Holiday Dec. Other than Christmas — Door

1st — Billie Jo Vaughan

2nd — Gwendolyn A. Moment

Woodworking

1st — Doug Queen

Plasitc Canvas Needlepoint

1st — Kim Marler

2nd — Genelle Alexander

3rd — Anita Montgomey

Miscellaneous Craft Not Listed Above

1st — Genelle Alexander

2nd — Billie Jo Vaughan

3rd — Linda Johnson

Charles Warner | The Union Daily Times This is one of the winning entries in the Home Economics Show at the Union County Fair. Judging for the show took place Tuesday and the winning and other entries will remain on display in the Agricultural Hall of the Union County Fairgrounds through Saturday, the final day of the fair.
http://uniondailytimes.com/wp-content/uploads/2015/10/web1_Home-Economics.jpgCharles Warner | The Union Daily Times This is one of the winning entries in the Home Economics Show at the Union County Fair. Judging for the show took place Tuesday and the winning and other entries will remain on display in the Agricultural Hall of the Union County Fairgrounds through Saturday, the final day of the fair.
Show includes baked and canned goods, needlework and crafts
comments powered by Disqus